Dziennik Przedsiebiorcy

Publikacja 10.04.2016

KW_TAGS

Kupujesz w zagranicznych sklepach internetowych? A może wyruszasz w podróż? Sprawdź, ile możesz zaoszczędzić, wymieniając pieniądze w sieci.

Kantory wymiany walut online zyskały w Polsce na popularności w 2011 r., w momencie wprowadzenia ustawy antyspredowej. Jej zapisy pozwoliły kredytobiorcom na samodzielne dostarczanie waluty na spłatę raty. Dziś korzystają z nich nie tylko zadłużeni w obcej walucie. Są źródłem oszczędności również dla przedsiębiorców, osób pracujących za granicą, podróżujących czy kupujących w zagranicznych sklepach internetowych.

Gdzie warto kupić walutę?

Kantor na lotnisku to zdecydowanie najgorsze miejsce, w którym wymieniałem walutę. W czerwcu ub.r., krótko przed wyjazdem do znajomych na weekend do Anglii, kupowałem funty. W dzień wyjazdu w kantorze stacjonarnym kurs wyniósł niecałe 6 zł. Niestety, nie mieli wystarczająco dużo waluty, więc zdecydowałem się dokupić ją na lotnisku. Kurs był niemal o złotówkę wyższy. Nie miałem jednak wyboru i musiałem zapłacić - opowiada Michał z Zielonej Góry.

Według danych portalu www.kantory.pl*, w kantorze stacjonarnym średnio za 1 tys. euro trzeba zapłacić ok. 4262 zł, a za 1 tys. dolarów 3762 zł.  

O wiele mniej atrakcyjne są kursy bankowe, przy autostradach i przy granicy. W jednym z popularniejszych banków 1 tys. euro może kosztować ok. 4448 zł, a 1 tys. dolarów ok. 3903 zł. To znacznie więcej niż w tradycyjnych kantorach.

Najmniej opłacalna jest wymiana walut na lotniskach i dworcach. Sieci kantorów, które mają tam swoje placówki, bardzo często oferują kursy zdecydowanie wyższe od rynkowych. Tysiąc euro może kosztować ok. 4870 zł, a 1 tys. dolarów ok. 4290 zł.
Najatrakcyjniejszą ofertę prezentują serwisy wymiany walut. W jednym z najpopularniejszych, czyli w Cinkciarz.pl, 1 tys. euro kosztuje ok. 4252 zł, a 1 tys. dolarów ok. 3732 zł. W porównaniu z kursami oferowanymi przez banki, może nam przynieść oszczędność ok. 170 zł przy wymianie złotówek na dolary, a w przypadku euro - nawet 190 zł. Wymieniając waluty na lotnisku, narażamy się na ryzyko przepłacenia odpowiednio o 618 zł i 558 zł.

Jak wymienić walutę przez internet?

Kantory wymiany walut online umożliwiają różne sposoby dokonywania transakcji. W przypadku dokonywania transakcji z rachunku bankowego potrzebne są dwa konta w wybranych walutach. Przykład: jedziemy na urlop do Grecji i kupujemy euro. Przelewamy złotówki na konto serwisu. Kwota zostaje przewalutowana i odesłana do klienta na jego rachunek walutowy, w tym przypadku właśnie w euro.

Transakcje można zawierać także korzystając z portfela walutowego. Kiedy jest on zasilony, wymiana walut jest błyskawiczna. Przewalutowanie trwa dosłownie kilka sekund. Pieniądze można wymieniać dowolną ilość razy, oczywiście w ramach funduszy, które posiadamy.

W przypadku transakcji społecznościowych klienci nie są obciążani kosztem spreadu, czyli różnicy pomiędzy ceną kupna waluty a ceną jej sprzedaży. Użytkownicy serwisu wymieniają waluty między sobą, bez udziału pośredników. Wystarczy tylko, że pojawi się ktoś, komu będzie odpowiadała oferta.

*Kursy z dnia 04.04.2016 r.

 
 
Informacja prasowa
 

Dołącz do dyskusji

Kod antyspamowy
Odśwież

FacebookGoogle Bookmarks

Czytaj również

PR-imo

Trzy błędy podczas zamawiania strony www, których więcej nie popełnisz

Technologia, wygląd, terminy, cena, przeniesienie majątkowych praw autorskich – wydaje się, że wszystko sprawdzone przez prawników, więc można podpisać...

Sposoby na optymalizację kosztów w mikroprzedsiębiorstwie

Prowadzisz niewielkie biuro handlowe albo inne mikroprzedsiębiorstwo? Możesz oszczędzić sporo pieniędzy na działalności, jeżeli odpowiednio wcześnie...

Wydatki Polaków na elektronikę - czy i kiedy cena (nie)gra roli?

Czy nadchodzą czasy, kiedy sklepy i producenci będą walczyć o klienta przede wszystkim ceną? Wygląda na to, że tak.

Dzieci kupują w sieci – informacja prasowa Lizard Media

Światowe rekordy to 14-miesięczna Sorella, która w Stanach przez telefon taty kupiła samochód na eBayu, 3-letni Jack z Anglii – również samochód i...

Czy program MdM to europejskie kuriozum?

Wszystko wskazuje na to, że dotacje w ramach Mieszkania dla Młodych będą kontynuowane przez trzy kolejne lata. Program MdM podobnie jak wcześniejsza...

Postępowanie UOKiK w sprawie: 1&1 Internet i home.pl

UOKiK wydał postanowienie o przedłużeniu o cztery miesiące terminu na zakończenie postępowania w sprawie koncentracji polegającej na przejęciu przez 1&1...

Głowne kierunki emigracji i imigracji w latach 1966-2014

Zestawienie prezentuje dane historyczne o głównych kierunkach emigracji z Polski oraz imigracji do Polski na pobyt stały w latach 1966-2014.

konferencja_plagiat

Debata o jakości edukacji

W Narodowej Galerii Sztuki Zachęta odbyła się pod koniec maja konferencja naukowa „Współczesne wyzwania w zarządzaniu uczelnią - Standardy...