Dziennik Przedsiebiorcy

Publikacja 06.07.2017

KW_TAGS

dotPR

Mówiąc o możliwościach wykorzystania SMS-ów w transporcie i spedycji, warto na wstępie zaznaczyć, że sprawdzają się one zarówno w przypadku prywatnej, jak i publicznej działalności. Ułatwiają kontakt z przebywającymi cały czas w terenie kierowcami, którzy rzadziej mają możliwość korzystać z e-maila czy innych komunikatorów. W przypadku transportu publicznego pozwalają wysyłać powiadomienia do pasażerów, ale także je od nich otrzymywać. Są nieocenione w pracy firm kurierskich, co doceniają i odbiorcy i nadawcy przesyłek. SMS-y to najprostszy, niewymagający dostępu do internetu, najpewniejszy i najtańszy sposób porozumiewania się w tym sektorze.

SMS ułatwia pracę zawodowym kierowcom

Zawodowi kierowcy muszą być przygotowani na to, że ich plan pracy nawet w ciągu dnia może się dynamicznie zmieniać. Anulowanie lub dodatkowe zlecenie, zmiana adresu dostarczenia towaru to sytuacje, które zdarzają się bardzo często. Wówczas niezbędny jest właściwy przepływ informacji – szybki i dający pewność dostarczenia komunikatu. 

Drogą SMS można przekazać ważne wskazówki, np. podpowiedzi dotyczące trasy wraz ze współrzędnymi GPS, informacje o zasadach panujących w poszczególnych państwach, jak zakazy ruchu ciężarówek w danych godzinach, czy np. przypomnienia o przekroczeniu czasu pracy za kierownicą, co pozwoli uniknąć ewentualnych kar z powodu złamania przepisów. Z użyciem SMS mogą być również przesłane ostrzeżenia o złych warunkach pogodowych, korkach i wypadkach, które pomogą ominąć utrudnienia i dostarczyć towar na czas. 

SMS daje gwarancję, że informacja zostanie przekazana w sposób bezpośredni i to natychmiast. Dzięki temu odbiorca ma możliwość podjęcia sprawnej reakcji. Cały proces może się odbywać w sposób zautomatyzowany i masowy, bowiem Platforma SMS-owa daje możliwość przeprowadzenia wysyłki kilkuset lub nawet kilku tysięcy wiadomości – mówi Marcin Krasnodębski, Key Account Platformy SerwerSMS.pl, która wspiera komunikację SMS-ową w transporcie. Ponieważ komunikacja SMS pozwala na dwukierunkowe przekazywanie wiadomości, dzięki niej kierowca może też poinformować o problemach, jakie napotkał w trakcie pracy: np. o potrzebie naprawy samochodu lub dodatkowych kosztach przewozowych – dodaje Krasnodębski.

Wartość dodana do usług kurierskich

Zalety komunikacji SMS są bardzo cenione przez firmy kurierskie. Klienci są wobec nich szczególnie wymagający, dlatego każde narzędzia ułatwiające współpracę ze zleceniodawcami jest szczególnie cenne. SMS-em można dziś zlecić nadanie paczki, otrzymywać informacje o tym, gdzie aktualnie znajduje się przesyłka oraz czy np. została już ona doręczona. Wcześniej odbiorca może również otrzymać przypomnienie o tym, że dziś w danych godzinach odwiedzi go kurier, aby ten oczekiwał swojej paczki lub wskazał alternatywne miejsce bądź godzinę odbioru. Wiadomości takie mogą być dostarczane automatycznie przy każdej przesyłce lub być odpowiedzią na SMS-owe żądanie nadawcy. 

A jak wygląda komunikacja na linii kurier – firma? „Uwaga, zmiana adresu doręczenia przesyłki z ul. Krajowej 7 na ul. Pszczyńską 2, dot. przesyłki numer 192827” - SMS o takiej treści wysłany może być automatycznie przez aplikację zarządzającą dystrybucją przesyłek lub zredagowany osobiście przez dyspozytora czy pracownika Działu Obsługi Klienta. Centrala może też informować pracowników o bieżącej ścieżce kontaktu (np. w przypadku awarii) lub wysyłać powiadomienia do targetowanych w zależności od regionu grup kurierów.

SMS także w transporcie publicznym

Funkcjonalność, prostota i bezpośredniość to cechy przekazu SMS-owego, które sprawdzają się również w przypadku komunikacji miejskiej. Dzięki ostrzeżeniom wysyłanym kierowcom lub motorniczym przez dyspozytorów i dyżurnych ruchu, pojazdy z pasażerami mogą omijać utrudnienia. Tak dzieje się np. w łódzkim MPK, którego tabor został wyposażony w specjalne wyświetlacze do SMS-ów dla kierowców i motorniczych. Powiadomienia mogą również wysyłać pasażerowie, zgłaszając w ten sposób awarie miejskie czy informując o sytuacjach zagrożenia. Poznaniacy z kolei mają możliwość zapisania się do systemu powiadomienia SMS-em, który wyśle automatycznie wiadomość w momencie, gdy utrudnienia w komunikacji miejskiej będą trwać dłużej niż godzinę. W wielu polskich miastach na co dzień za pomocą SMS-ów można też opłacać przejazd komunikacją miejską.

Sprawne zarządzanie transportem wymaga efektywnego przepływu informacji. Jak widać szerokie spektrum wykorzystania SMS-ów może ten proces usprawnić, zredukować ryzyko ewentualnych zagrożeń i wpłynąć pozytywnie na zyski firmy. 

Dołącz do dyskusji

Kod antyspamowy
Odśwież

FacebookGoogle Bookmarks

Czytaj również

Consulting and more

Prosty przepis na idealną promocję konsumencką

Czy istnieje przepis na idealną promocję konsumencką? Oczywiście! Wystarczą: szczypta wiedzy, łyżka dobrej organizacji, garść pomysłów, 1kg atrakcyjnych...

KRD-wezwanie-emailem

E-mailem wezwiesz dłużnika do zapłaty

Będzie szybciej i prościej. Łatwiej dla wierzycieli i trudniej dla dłużników. Już 13 listopada br. wchodzi w życie znowelizowana Ustawa o udostępnianiu...

Program „500+” sposobem na lokum?

Ograniczenia dochodowe w rządowym programie „Rodzina 500 plus”, dotyczą jedynie pierwszego dziecka, które spełnia ustawowe kryteria.

manager zintegrowany styl zarzadzania

Menedżerowie preferują zintegrowany styl zarządzania,

Menedżerowie preferują zintegrowany styl zarządzania, a firmy produkcyjne korzystają z pomysłów własnych pracowników

PR-imo

Jak dobrać certyfikat SSL do potrzeb strony www?

Certyfikat SSL powinna mieć każda strona www, na której dokonuje się płatności lub która obliguje do pozostawienia danych osobowych. Ponieważ istnieją...

Najpopularniejsze domeny dla przedsiębiorców - .PL [NASK za II...

Po znacznych wzrostach w pierwszych trzech miesiącach bieżącego roku, rynek domen stabilizuje się -  wynika z raportu NASK podsumowującego II kwartał 2016.

Polskie rozwiązanie Webcon BPS uznane za najlepsze w całej Europie!

System klasy BPM został uznany przez użytkowników najlepszym rozwiązaniem na SharePoint w Europie.

Co zrobić gdy administrator sieci IT idzie na urlop

Urlop pracownika jest zupełnie naturalną rzeczą i – zwłaszcza w okresie wakacyjnym – nie wzbudza w nikim niepokoju. Jednak nie w każdym przypadku.