Dziennik Przedsiebiorcy

Publikacja 17.03.2018

KW_TAGS

Wybieraj wystarczająco dobrze recenzja książki


Jak zrezygnować z tego, co nam szkodzi? Kiedy ambicja nas buduje, a kiedy niszczy? Jak radzić sobie z lekiem przed popełnianiem błędów?

Książka Agnieszki Jucewicz „Wybieraj wystarczająco dobrze” to rozmowy ze świetnymi psychologami i psychoterapeutami. W gronie rozmówców znajdują się między innymi  Alan Bernstein, Ewa Chalimoniuk, Roman Cieślak czy Wojciech Eichelberger.

Te niezwykłe rozmowy pozwalają inaczej spojrzeć na otaczającą nas rzeczywistość. Potrzeba zdecydowanie więcej zdolności niż ja mam, aby można było rozmowy, które uruchomiają tak emocjonalne pokłady zrecenzować w sposób na który zasługują, postanowiłem dlatego przedstawić cytat do każdej z rozmów. Sami oceńcie.

Rozmowa z Barrym Schwartzem pozwoli nam odpowiedzieć na pytanie, dlaczego lepiej wybierać to co wystarczająco dobre, niż to, co najlepsze?

Rośnie grupa osób, które boją się dokonać jakiegokolwiek wyboru, by nie mieć poczucia, że źle wybrały. Wolą niczego nie wybierać, niż czuć się przegranymi.

Rozmowa z Ewą Chalimoniuk przybliży proces pożegnania trudnego dzieciństwa?

Może kiedyś będziemy w stanie dostrzec, że jednak coś od tych rodziców dostaliśmy, że tak zupełnie nas nie zniszczyli. I to będzie oznaczało, że patrzymy już na nichoczami osoby dorosłej, a nie skrzywdzonego dziecka.

Lojalność dobra i zła, w rozmowie z Zofią Milską-Wrzosińską dowiemy się co zrobić z niewygodną prawdą.

Siła ślepej lojalności jest tak ogromna, że zawsze się znajdzie argument, który ją uzasadni. Ludzie wychowani w rodzinach, które ich ranią czy frustrują, cały czas tylko do dobrego się odnoszą, np. „dawał mi jeść”, „czasami bawiła się ze mną”. Zło albo głęboko wypierają, albo obwiniają o nie siebie.

Rozmowa o splątanych więzach przeprowadzona z Ewą Chalimoniuk daje nam pogląd na to czego nas uczą relacje w rodzeństwie?

Większą szansę na udaną rodzinę mają ci, którzy mówią wprost, co czują, co myślą, dają innym przestrzeń na różne uczucia, nie tylko te pozytywne i zadają pytanie, np. „No dobrze, a dlaczego ty mnie nienawidzisz? Co takiego zrobiłam? Pogadajmy!”.

Niedosyt? Tak, następna z rozmów jest właśnie o niedosycie, tym razem na pytanie „co to znaczy, kiedy życie traci dla nas sens?” odpowie Zofia Milska-Wrzosińska

Ciągle stajemy na jakimś rozdrożu: czy związać się z pierwszym mężczyzną, który jest nami zainteresowany, i traktować to poważnie, czy dać sobie czas na przyglądanie się? Mieć dziecko przed trzydziestką czy po? Budować dom na działce teściów czy wynająć małe mieszkanie, na które nas stać?

Cytatów z książki „Wybieraj wystarczająco dobrze” można pisać dziesiątki, a jeden lepszy od drugiego, na koniec wrzucę jeden z moich ulubionych, a Tobie polecam jak najszybciej zacząć szukać swojego faworyta!

Nie wiem, czy spędzanie połowy życia w miejscu, w którym nie chce się być, na robieniu tego, czego nie chce się robić, ma sens. – Barry Schwartz

 

Dołącz do dyskusji