Dziennik Przedsiebiorcy

Publikacja 17.06.2019

KW_TAGS

Zastanawiasz się, czy jesteś w stanie opanować angielski bez uczestniczenia w drogich kursach? Niektóre z nich mogą być naprawdę skuteczne, jeśli tylko masz czas i pieniądze, by skorzystać z metod, które oferują szkoły językowe. Co jednak zrobić, gdy chciałbyś opanować język w miarę szybko i możliwie tanio?

Chęć i systematyczność

Przede wszystkim musisz naprawdę chcieć się uczyć, a nie wychodzić z założenia, że chcesz umieć, ale najlepiej byłoby zasnąć na słowniku i wchłonąć wiedzę przez osmozę. Jeśli poczujesz się wewnętrznie zmotywowany, o wiele łatwiej będzie ci uczyć się codziennie przy każdej nadarzającej się okazji.

Bądź jak dziecko

Dzieci, nim nauczą się mówić, stale przebywają w otoczeniu ludzi posługujących się językiem. Wielokrotnie słyszą te same słowa, uczą się je wymawiać (na początku z błędami), a później stosować w adekwatnych sytuacjach. Na początku nie znają konstrukcji gramatycznych, po prostu robią wszystko, by się porozumieć.
Dorośli jednak często nie pozwalają sobie na takie błędy i, zwłaszcza jeśli są przedstawicielami pokoleń, które angielskiego zaczęły się uczyć dopiero w szkole średniej, mają wielki problem z mówieniem w obcym języku.
Sytuacji nie poprawia fakt, że ci sami rodacy, którzy wydają się zachwyceni wszelkimi próbami posługiwania się polskim przez obcokrajowców (stąd przecież popularność niektórych kucharzy czy dziennikarzy, którzy często udają silny akcent czy słabą znajomość polskiego, by rozczulać słuchaczy), bezlitośnie komentują potknięcia Polaków mówiących po angielsku.

Osłuchaj się

Możliwie często słuchaj języka angielskiego. Ważne jest, byś znalazł sobie tematy, które naprawdę cię interesują, tak byś łatwo się skupiał i naprawdę chciał zrozumieć, o co mówiącemu chodzi.
Znajdź interesujące cię tematycznie nagrania na YouTube. Słuchaj ludzi mówiących po angielsku z różnymi akcentami i w różnym tempie. Paradoksalnie, na początku może być ci łatwiej zrozumieć osoby, dla których angielski nie jest pierwszym językiem. Takie osoby zwykle mówią wyraźniej, wolniej i używają mniej wyszukanego słownictwa, niż, powiedzmy, profesor wykładający historię literatury w Cambridge.
Ulubione seriale oglądaj wyłącznie po angielsku. W czasie wszelkich podróży czy poruszania się po mieście i w trakcie czynności mechanicznych (np. w czasie sprzątania) słuchaj podcastów lub audiobooków po angielsku.
Ważne jest byś co najmniej kilka godzin dziennie miał do czynienia z językiem, który chcesz opanować.

Mów, choćby do siebie

I znów, nie katuj się tematami rodem z nudnych kursów angielskiego. Żadne tam, jak spędziłeś wakacje – no chyba, że akurat takie opowieści cię pasjonują. Pomyśl, co chciałbyś światu przekazać od siebie i mów. Możesz się nagrywać, by sprawdzić jak wymawiasz słowa.
Możesz wcześniej przygotować sobie konspekt tego, co chcesz powiedzieć – o sobie, świecie, sprawach, które cię poruszają, tematach zawodowych, a potem tylko opierając się na tych punktach, próbować możliwie interesująco przekazać to, na czym ci zależy. Pierwsze razy nie będą idealne, ale nie na tym ma ci zależeć. To, nad czym w ten sposób pracujesz, to łatwość przechodzenia z biernego posługiwania się językiem (słuchania) do czynnego tworzenia komunikatów. Poprawność jest w tym momencie najmniej istotna.
Oczywiście jeśli masz w otoczeniu osoby, przy których czujesz się swobodnie, idealnie będzie, gdy będziesz mówić do nich.

Czytaj na głos

Zacznij od artykułów czy blogów, których autorzy poruszają interesujące tematy. Dobrym sposobem na naukę jest czytanie wraz z lektorem. Istnieją strony, które oferują książki czytane przez lektora, tak że widzisz tekst, który jest czytany, a także możesz sprawdzać na bieżąco znaczenie i wymowę słów, co do których masz wątpliwości.
Ważne jednak, byś czytał na głos – razem z lektorem lub po nim. Pracuj nad naturalnością komunikacji. Im częściej będziesz słyszał siebie samego, mówiącego po angielsku, tym bardziej naturalne będzie ci się to wydawać.

Podstawowe słowa

Są szkoły, które twierdzą, że do zrozumiałego posługiwania się angielskim potrzeba znajomości tysiąca podstawowych, najczęściej używanych słów. Bez problemu możesz znaleźć strony, które dzielą się takimi listami, często nawet z nagraną wymową. Istnieją też książki papierowe z najpopularniejszymi słówkami, jeśli potrzebujesz fizycznego produktu, na którym mógłbyś notować.

Gramatyka

Kiedy naprawdę dobrze osłuchasz się z angielskim, będą ci się nasuwać całe konstrukcje gramatyczne, których mógłbyś użyć. To dobry moment na przejście do gramatyki.
Gramatyka będzie ci potrzebna przede wszystkim do pisania. Oczywiście, mówiąc, także z niej korzystasz, ale po osłuchaniu się, będziesz to robić intuicyjnie. Poza tym, łatwiej wybaczyć błędy, kiedy masz przed sobą człowieka, widzisz jaką ma aparycję i osobowość i starasz się z nim porozumieć. Pomaga humor i zwyczajna życzliwość. W trakcie tworzenia tekstu, dużo trudniej jest pokazać kto za nim stoi. W korespondencji prywatnej czy nieformalnej wiele rzeczy może zostać zaakceptowanych, ale korespondencję biznesową z Anglikiem czy Amerykaninem dobrze by było prowadzić możliwie poprawnie.
Nie oczekuj jednak od siebie niemożliwego. Często nawet osoby posługujące się angielskim od urodzenia, robią błędy. Ważne, byś nie robił błędów najprostszych i oczywistych.
W miarę poznawania języka będziesz coraz lepszy.

Zacznij

Najważniejsze, byś zaczął. Na początek mogą to być kreskówki po angielsku lub gra komputerowa w angielskiej wersji językowej.
Im więcej będziesz obcować z językiem i im bardziej wyrozumiały dla siebie i cierpliwy będziesz, tym szybciej zaczniesz widzieć postępy.
Gdy osiągniesz już zadowalający cię poziom znajomości angielskiego, możesz sprawdzić, czy te metody działają także przy nauce innych języków. Podobno uczenie się siódmego języka obcego to już pestka. Czego nam wszystkim życzę.

 
Elżbieta Zdanowska
Dziennik Przedsiębiorcy
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Dołącz do dyskusji

FacebookGoogle Bookmarks

Czytaj również

Awansuj z głową - poradnik dla ambitnych pracowników

Wydaje się, że sukces na rynku pracy jest gwarantowany?  Czasami jednak błędna decyzja dotycząca kariery może zniweczyć dotychczasowe wysiłki.

Projekt „Krzysztof Kolumb. Odkrycie Nowego Świata”

Podróż, która zmieniła świat, o genezie prawdopodobnie zupełnie innej niż sądzono do tej pory. Czy Krzysztof Kolumb mógł być Polakiem? Jak wyglądały...

Biznesplan

Gesty na wagę złota - motywowanie pracowników

Żadna firma nie osiągnie sukcesu bez silnie zmotywowanych pracowników, gotowych poświęcić jej swój czas, zaangażowanie i wysiłek nawet w trudnych czasach

Biznesplan

Nagradzaj swoich pracowników! - systemy motywacyjne

Różnorodność i ilość nagród zależy przede wszystkim od możliwości firmy i od przyjętego przez nią systemu motywowania pracowników.

Folwark Karczemka - detox od cywilizacji

W erze rozwoju technologii telekomunikacyjnych coraz bardziej przyzwyczajamy się do “bycia pod telefonem” w każdej sytuacji, nawet w czasie wakacji.

Telepracownik XXI wieku - predysponowane zawody

Pracę na zasadach elastycznych form zatrudnienia można wykonywać w pełnym lub niepełnym wymiarze godzin.

Janusze zarządzania zespołem i ich mądrości

Czytam sporo książek biznesowych i, dzięki jednej z aplikacji, ostatnio także słucham wielu pozycji związanych z finansami, marketingiem i rozwojem...

Kapitał intelektualny i edukacja - konferencja

Akademia Finansów i Biznesu Vistula oraz ALI Polska zapraszają do udziału w międzynarodowej konferencji poświęconej współpracy nauki i biznesu.