Polska branża profesjonalnego utrzymywania czystości prężnie się rozwija. W zeszłym roku zatrudniała prawie pół miliona osób i zanotowała obrót około 5 mld złotych. Jak przy tak nasyconym rynku otworzyć firmę sprzątającą i odnieść sukces?
Polacy mają coraz mniej czasu na wykonywanie prostych domowych obowiązków i czasem wolą po prostu zapłacić, by ktoś im profesjonalnie posprzątał mieszkanie.
Firmy i instytucje coraz częściej wolą zatrudnić firmę zewnętrzną, niż brać na siebie koszt zatrudnienia sprzątaczy. Niestety wiąże się to z tym, że przy przetargach na usługi utrzymania czystości decydującą rolę zaczyna odgrywać cena. W takich momentach przedsiębiorcom zdarza się oszczędzać przede wszystkim na wynagrodzeniu pracowników, ale lepiej nie iść tą drogą. Obniżanie stawek godzinowych nie jest uczciwe względem zatrudnianych osób, a firmie w dłuższej perspektywie czasowej także nie przynosi nic dobrego, o czym będę tu jeszcze pisać.
Jak założyć firmę sprzątającą
Jeśli chodzi o formalności, to taka działalność nie wymaga żadnych dodatkowych pozwoleń. Trzeba założyć działalność gospodarczą i jeśli planujesz, że twoja firma będzie średnia lub duża, będziesz potrzebować także biura (przy jednej czy dwóch pracujących osobach mogłoby wystarczyć biuro w mieszkaniu), komputera i magazynu na sprzęt, środki czystości oraz stroje do pracy.
Jakie usługi, taki sprzęt
Najpierw zdecyduj jakie usługi chcesz świadczyć. Jeśli otwierasz małą firmę, która będzie się specjalizować w sprzątaniu mieszkań, wystarczą ścierki, szczotki, mopy, wiaderka, przyrządy do mycia okien i luster i inny drobny sprzęt, ewentualnie odkurzacz.
Jeśli planujesz sprzątać biura lub duże powierzchnie sklepowe czy magazynowe, dobrze by było pomyśleć o wózkach z wiaderkami, maszynie czyszczącej, profesjonalnym odkurzaczu, odkurzaczu piorącym itd. Przyda się także sprzęt do mycia toalet, a jeśli planujesz współpracować ze szpitalami, także sprzęt do dezynfekcji.
W Internecie można znaleźć sporo firm zajmujących się sprzedażą sprzętu potrzebnego firmom profesjonalnie dbającym o czystość. Na ich stronach można przeczytać szczegółowe informacje o produktach i zapytać sprzedawcę o radę. Niektóre z firm oferują nawet przeszkolenie personelu sprzątającego.
Szkolenie ze sprzątania
Szkolenie to coś, o czym także będziesz musiał pomyśleć. Możesz oczywiście zatrudniać samych przeszkolonych specjalistów, którzy umiejętności mają potwierdzone odpowiednim dokumentem. Możesz też sam iść na szkolenie, a potem przeszkolić zatrudniane osoby. Na takim szkoleniu dowiesz się m.in. z jakimi rodzajami powierzchni będziesz się stykał, jaka jest ich odporność na środki czyszczące, jak dobrać środki czyszczące do rodzaju sprzątanych powierzchni i zabrudzeń, nauczysz się prania dywanów i wykładzin czy polimeryzacji (nakładania powłok zabezpieczających podłogi).
Koszt takiego szkolenia dla jednej osoby to kwota około stu złotych. Jeśli zamówisz szkolenie dla całej grupy pracowników, zwykle wychodzi taniej. Pracownicy powinni przejść także szkolenie BHP.
Sprawdź rynek
Przed startem działalności dobrze jest sprawdzić jaką mamy konkurencję, na jakim terenie działa i jakimi usługami się zajmuje.
Może stwierdzisz, że do proponowanych usług warto będzie włączyć mycie i czyszczenie nagrobków, sprzątanie po remontach czy mycie okien wystawowych w mniejszych sklepach, które nie zatrudniają ekip sprzątających. Dzięki przejrzeniu ofert innych firm będziesz także wiedział jakie stawki będą konkurencyjne i ile będziesz mógł zapłacić pracownikom.
Odczarować obraz sprzątaczki
Przedsiębiorcy skarżą się, że coraz trudniej jest znaleźć rzetelnych pracowników. Stawki są na tyle niskie, że coraz częściej po prostu nie ma ludzi do pracy i trzeba szukać pracowników za wschodnią granicą. Młodsze roczniki Polaków, wśród których jest mnóstwo magistrów, wychodzą z założenia, że nie po to skończyli studia, by zajmować się sprzątaniem. Trzeba lat, zwiększenia pensji osób sprzątających i zmiany stosunku do specjalistów pracujących fizycznie, by ludzie zaczęli lepiej postrzegać pracę w firmach sprzątających.
Uczciwość i sumienność przynosi efekty
Ta branża jest trudna, wiąże się z ciężką pracą w nieregularnych godzinach, często również w weekendy. Pracownicy póki co mogą zwykle liczyć na pensje oscylujące w okolicach najniższej krajowej. Powinieneś pomyśleć więc w jaki sposób przyciągnąć jak najlepszych fachowców. Ludzie będą chętniej pracować, wiedząc, że nie dorabiasz się na ich wyzysku, tylko płacisz tyle, ile możesz. Bardzo pomaga także rodzinna atmosfera, ludzkie podejście i pewna elastyczność. Musisz pamiętać, że odpowiadasz przed zleceniodawcą za zachowanie i działania swoich pracowników. Będą sprzątać w domach, gdzie często na wierzchu leży biżuteria czy gotówka, będą sprzątać w biurach, gdzie mogą trafić na niejawne dokumenty. Musisz mieć pewność, że możesz wierzyć swoim ludziom, a nic nie wpływa na to lepiej niż bycie naprawdę dobrym szefem.
Nawet jeśli ufasz pracownikom w pełni, powinieneś pomyśleć o ubezpieczeniu na wypadek szkód spowodowanych w czasie pracy. W miejscach wymagających sprzątania mogą być antyki czy drogie bibeloty, a wypadki się zdarzają. Ubezpieczenie zapewni spokój tobie i klientom twojej firmy.
Wyróżnij się
Przy tak dużej konkurencji, musisz dać się zauważyć i pokazać z jak najlepszej strony, by odnieść sukces. Oto na co warto zwrócić uwagę:
- Dobre traktowanie pracowników bardzo się opłaci. Tacy ludzie będą spokojni, zadowoleni i życzliwsi dla klientów. Będą też bardziej identyfikować się z firmą i dbać o jej wizerunek, a tym samym wykonywać swoją pracę najlepiej, jak to możliwe.
- Rzetelnie wykonana praca i odpowiedni stosunek do klienta sprawi, że ludzie będą sobie polecać twoją firmę. Aby jednak tak się stało i byś dał się poznać jak największej liczbie klientów, być może będziesz musiał pierwsze zlecenia wykonać w promocyjnej cenie lub z jakimś dodatkowym bonusem (np. czyszczenie kanapy gratis).
- Dobrze jest znaleźć swoją niszę i być w czymś prawdziwym specjalistą, najlepszym na lokalnym rynku. Znajdź specjalizację dla swojej firmy.
- Wyróżnij się nie tylko sumienną pracą i odpowiednim stosunkiem do klienta, ale także dbaniem o środowisko i zdrowie zarówno swoich pracowników, jak i osób, które będą przebywać w sprzątanych przez twoją firmę pomieszczeniach.
Staraj się używać biodegradowalnych worków, a jeśli odpady w nich zbierane będą suche, używaj takich worków ponownie (poza miejscami, gdzie musi być sterylnie).
Stosowanie bezpiecznych i ekologicznych preparatów czyszczących może stać się twoim znakiem rozpoznawczym. W dzisiejszych czasach coraz więcej ludzi zwraca na to uwagę, więc warto taki fakt podkreślić na stronie internetowej czy ulotkach firmowych. - Pomyśl o obecności w Internecie. To pierwsze miejsce, w którym ludzie szukają informacji o usługach świadczonych w regionie. Jeśli z jakichś względów nie stać cię lub nie chcesz prowadzić strony internetowej, załóż przynajmniej stronę firmową na Facebooku. Dzięki temu będziesz mieć kontakt z potencjalnymi klientami przez całą dobę.
Powodzenia!
|
Dołącz do dyskusji