Jeśli chcesz otworzyć hotel dla psów, nie potrzebujesz specjalnych pozwoleń czy certyfikatów, ale musisz spełnić dwa podstawowe warunki:
1. Musisz lubić psy i rozumieć, czego potrzebują.
Ten punkt jest kluczowy. Może ci się wydawać, że to taka sama praca jak każda inna, ale tak nie jest. Osoby zajmujące się psami powinny być wrażliwe, empatyczne, uważne i cierpliwe. Powinny znać się choć trochę na pielęgnacji, powinny też rozumieć i umieć zaspokajać najważniejsze psie potrzeby.
Jeśli nie darzysz sympatią tych zwierząt, codzienna praca z nimi z czasem stanie się udręką. Prowadzenie hotelu dla psów bardzo różni się od pracy w biurze. Z hotelu nie wyjdziesz o 17, zostawiając resztę spraw do załatwienia na jutro. To praca przez całą dobę, związana z wiecznym byciem w pogotowiu, koniecznością sprzątania nieczystości, uspokajania nastrojów, wychodzenia z domu i pracy na zewnątrz niezależnie od pogody. Naprawdę trzeba to lubić.
Zwierzęta doskonale wyczuwają nastawienie. Jeśli nie będziesz pewny siebie, zrobi się nerwowo. Pisząc „pewny siebie” nie mam na myśli demonstrowania siły. Niestety wielu właścicieli psów nadal uważa, że psa trzeba zdominować, żeby pokazać mu, kto tu rządzi. Nie tędy droga.
Człowiek naprawdę pewny siebie nie jest agresywny ani głośny, jego siłą jest spokój.
Zwierzęta traktowane z szacunkiem i empatią, doświadczające pozytywnych bodźców, będą chętnie do takiego hoteliku wracać.
Twój stosunek do psów będzie miał więc bezpośrednie przełożenie na zarobki.
2. Musisz mieć odpowiedni obiekt, w którym będziesz przyjmował czworonożnych gości.
Możesz zdecydować się na prowadzenie małego hoteliku w domu, gdzie goście będą żyć obok członków rodziny, tak jak żyły we własnych domach. W takim wypadku koszty będą mniejsze, ale też będziesz mógł przyjąć niewielu gości równocześnie, więc dochody będą niższe.
Możesz też stworzyć niedaleko domu (opiekun musi przebywać blisko hotelu całą dobę) szereg boksów, w których będą mieszkać psy. W tym wypadku budy powinny mieć bardzo dobrą izolację tak, by psy nie marzły, ale też miały komfortowe warunki w czasie upałów.
Przy kupnie bud najlepiej jest wybrać takie, które można łatwo posprzątać i wyczyścić (np. te ze zdejmowanym dachem). Posłania powinny być wygodne, ale wytrzymałe i dające się łatwo prać. Przydałby się też dach nad częścią boksu, który pozwalałby psu wyjść z budy także w czasie opadów, a latem chronił przed słońcem.
Formy prowadzenia hotelu dla zwierząt
Działalność hotelu dla zwierząt możesz prowadzić w formie:
- zarobkowej działalności nierejestrownej
- zarejestrowanej działalności gospodarczej w dowolnej formie, poza spółką partnerskąTwoja firma może być zarejstrowana jako:
- jednoosobowa działalność gospodarcza
- spółka cywilna
- jedna ze spółek prawa handlowego: spółka jawna, spółka komandytowa, spółka komandytowo-akcyjna, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością lub spółka akcyjnaJeśli chcesz założyć działalność gospodarczą polegającą na prowadzeniu:
- hotelu dla zwierząt - użyj numeru PKD 96.09.Z - pozostała działalność usługowa, gdzie indziej nieklasyfikowana
- hotelu, pensjonatu dla koni obejmującą: udostępnienie boksów, ujeżdżalni i karuzeli, karmienie i pielęgnację zwierząt, bez opieki weterynaryjnej - użyj numeru PKD 01.62.Z - usługi wspomagające chów i hodowlę zwierząt gospodarskichźródło: https://www.biznes.gov.pl/pl/publikacje/3829-jak-otworzyc-hotel-dla-zwierzatjak-otworzyc-hotel-dla-zwierzat, dostęp: 9.06.2019
Co jeszcze będzie potrzebne?
- Wybieg, na którym psy będą mogły się bawić.
- Pomieszczenie gospodarcze do przechowywania gotowej karmy i ewentualnego przyrządzania psich posiłków. Dobrze by było, by goście przyjeżdżali z własną karmą, do której są przyzwyczajeni. Nie warto fundować im dodatkowego stresu, samo rozstanie z właścicielem, zwłaszcza przy pierwszym pobycie, to spore wzywanie. Poza tym, zmiana karmy może spowodować nieprzyjemne reakcje ze strony układu pokarmowego, a tego też warto by było uniknąć.
- Zabawki bezpieczne dla psów, pozwalające na naukę i rozrywkę.
- Smycze i szelki lub obroże. Psy powinny przyjeżdżać do hotelu ze swoimi szelkami, ale lepiej się zabezpieczyć. Przynajmniej raz dziennie psy powinny iść na długi spacer poza wybieg, więc smycze na pewno będą potrzebne.
- Miski na wodę i karmę.
- Pojemniki czy duże miski, które będą mogły służyć jako baseniki w czasie upałów.
- Apteczka.
O czym jeszcze powinieneś pomyśleć?
- Będziesz potrzebował wysokiego ogrodzenia z podmurówką uniemożliwiającą podkopy, żeby zapobiec ewentualnym ucieczkom zwierząt.
- Koniecznie zamontuj czujniki dymu, żeby zwierzęta były bezpieczne. Jeśli nie przebywasz z gośćmi przez cały czas (np. dlatego, że wybrałeś opcję z boksami zamiast hoteliku domowego), dobrze by było zamontować kamery.
- Wykup ubezpieczenie. Pomyśl, co nieoczekiwanego może się stać, sprawdź w Internecie i bądź gotowy i ubezpieczony na każdą ewentualność. To ci może w przyszłości oszczędzić stresu i pieniędzy.
- Znajdź weterynarza, z którym będziesz współpracować w nagłych wypadkach. Jeśli weterynarz nie będzie mógł dojeżdżać na pilne wezwania, powinieneś pomyśleć o większym samochodzie do przewozu zwierząt. Nie musisz kupować furgonetki, ale przyda się auto, do którego wygodnie wejdzie naprawdę duży pies.
- Ukończ szkolenie z pierwszej pomocy weterynaryjnej.
Największe zapotrzebowanie na hotele dla zwierząt występuje w pobliżu dużych miast, w czasie wakacji, świąt i długich weekendów. Jeśli przewidujesz, że w twojej lokalizacji możesz mieć problem z pełnym obłożeniem hotelu, warto pomyśleć o działalności dodatkowej, jak miejsce dziennego pobytu dla psów, które cierpią na lęk separacyjny, salon piękności, szkolenie zwierząt czy porady behawioralne. Możesz też pomyśleć o rozszerzeniu działalności i przyjmowaniu do hotelu także innych gatunków.
Większość z wymienionych wyżej aktywności będzie wymagać skończenia szkoleń i kursów, ale warto zainwestować w wiedzę, która umożliwi ci prowadzenie biznesu na własnych warunkach i pomoże w szybkim zwrocie włożonych w utworzenie hotelu środków.
|
Dołącz do dyskusji