Dziennik Przedsiebiorcy

Publikacja 06.02.2016

KW_TAGS

Każda waluta w każdym państwie drukowana jest tonami. Wszystkie państwa zadłużone są wzajemnie. Dopadło nas wszechobecne globalne bankructwo. Pieniądze w obecnej postaci nie  posiadają żadnej wartości, bez względu na walutę. Powracamy do handlu wymiennego. Dziesiątki  firm bez żadnej kontroli oferuje przeróżne krypto waluty. Wreszcie pieniądze w ogóle przestają istnieć. Dziesiątki, setki, tysiące lokalnych wirtualnych rozliczeń. Nikt na tym nie panuje. Totalny chaos.  Nic pewnego, nic co mogłoby stanowić spokój o bezpieczną finansową przyszłość. Świat zwariował.

Czy to sen jakiś koszmarny? Czy to mrzonki zwariowanego dziwaka? A może wizja fanatycznego futurologa

Niestety nie. To przerysowana, ale bardzo prawdopodobna rzeczywistość.  To w pewnym zakresie już się dzieje. Faktem jest, że świat stracił kontrolę nad pieniędzmi. Międzynarodowy ład finansowy zniknął przecież, nie za sprawą czarodziejskiej różki.  Amerykanie dotknięci kryzysem bankowym i nieruchomościowym zdali sobie sprawę z galopującej rzeczywistości nieuchronnego „upadku” wartości dolara.  Na początku XX wieku standard złota odpowiadał 1,504632 g złota = 1 dolar. Po wprowadzeniu, standard złota zmieniał się w następnych latach z powodu kapitalizacji odsetek, aż w roku 1971 został całkowicie zlikwidowany. Od 1971 roku dolar nie ma już pokrycia w złocie, co sprawia, że drukuje się go bez ograniczeń. To samo dzieje się z każdą walutą już teraz. Obecnie na całym świecie nie ma żadnych pieniędzy, które miałyby pokrycie w czymkolwiek.

Tym samym banknoty są jedynie walutą umowną, bez realnej wartości.

Jak się ta przykra rzeczywistość przekłada się na przeciętnego zjadacza chleba, także u nas, w Polsce?
Ano ma się. Na co dzień płacąc rachunki, kupując rzeczy powszechnego użytku, nie zauważamy, że nasze ciężko zapracowane pieniądze w szponach inflacji oraz ciągłego wzrostu cen, tracą z dnia na dzień swoją wartość. Pozornie zarabiamy więcej, ale realna siła nabywcza naszych pieniędzy topnieje w galopującym tempie. Dokładane przez kolejne rządy podatki bezpośrednie, pośrednie, i te ukryte, dopełniają swego. Umowna wartość pieniądza powoduje, że jeśli chodzi o życie codzienne, to jeszcze „mała bieda”.  Gorzej, jeśli przyjrzymy się możliwościom zabezpieczenia finansów na cele średnio i długo terminowe, takie jak np. własny dom, studia dla dzieci, emeryturę i.t.p.  Zobaczmy jakie obecnie mamy możliwości  np. na zabezpieczenie emerytalne. Nikt już nie ma wątpliwości, że ZUS od wielu lat jest bankrutem. Pewnym jest, że dla dzisiejszych 30-latków emerytury będą śladowe.  Każdy MUSI sam zapewnić sobie środki finansowe na przyszłą emeryturę. Państwo „umywa ręce”, bo kasa jest i będzie pusta – to zrozumiały pewnik.  Ale czy państwo zapewnia swoim podatnikom możliwość bezpiecznego gromadzenia swoich oszczędności na ten okres? Niestety nie! Wszelkie programy emerytalne prowadzone przez firmy ubezpieczeniowe, programy bankowe, fundusze inwestycyjne, różnego rodzaju PPE,  IPE, IKE, i.t.p. nie spełniły swojej roli. Nawet sztandarowe Otwarte Fundusze Emerytalne promowane jako absolutnie bezpieczne, z ustawowymi gwarancjami Skarbu Państwa, zostały przez ten Skarb Państwa pożarte. Dzisiaj żadne instrumenty finansowe nie zapewniają absolutnie niczego pewnego!

Czy wobec tych faktów jesteśmy bezradni? Na szczęście nie. Jedno jest absolutnie pewne: jeśli nie chcemy skazać się na biedę, to długoterminowe oszczędzanie stało się koniecznością. W zależności od zamożności, każdy dla siebie znajdzie optymalne rozwiązanie. Bacząc na to, że w tym skomplikowanym mechanizmie wielkiej machiny finansowej czyha wiele niebezpieczeństw, nie jest to proste. Dlatego, że potrzebna jest wiedza, i umiejętność przewidywania, aby oddzielić „ziarno od plew”.

W tym względzie możemy ufać tylko sobie, swojej logice, wiedzy i intuicji. Jedną z pewnych możliwości jest ukłon w kierunku złota. Pod pewnymi warunkami złoto może być najbezpieczniejszym rozwiązaniem. Oczywiście nie chodzi o złoto inwestycyjne dostępne od tysięcy lat dla bogatych. Istnieje przekonanie, że bogaci poradzą sobie w każdej sytuacji. Chodzi o złoto lokacyjne, dostępne na świecie od ok. 5 lat.... dla każdego, bez względu na jego status majątkowy. Amerykanie szybko to zrozumieli, i tę formę gromadzenia oszczędności stosują już powszechnie. W Polsce także każdy z nas może zabezpieczyć swoją przyszłość gromadząc systematycznie malutkie sztabki złota o wadze 1, 2,5, i 5 gram.  

Zamiana środków w złoto z odrobiną wiedzy może być całkowicie bezpieczna, warto poznać kilka podstawowych informacji, by uniknąć „niespodzianek”.

Najważniejsze zalety by zamieniać banknoty na złoto, i w ten sposób gromadzić kapitał na przyszłość, to:

 • Złoto chroni przed inflacjami i reformami walutowymi
 • Sztabki złota są ogólnoświatowym środkiem płatniczym
 • W czasach kryzysu złoto jest stabilną inwestycją
 • Złoto jest i zostanie cenne, ponieważ jego występowanie jest ograniczone i nieodnawialne
 • Ogólnoświatowy popyt na złoto jest wyższy niż podaż
 • Kupno i sprzedaż złota są wolne od podatku VAT
 • Gromadzenie złota w niskich nominałach zapewnia elastyczność i łatwość odsprzedania.
 • Niskie nominały to niska cena, co pozwala gromadzić oszczędności w złocie każdemu.
 • Zapewnia optymalne utrzymanie realnej wartości z prawdopodobieństwem uzyskania ponad przeciętnych zysków.
 • Gwarantuje stabilne utrzymanie wartości, gdy inne wartości przepadają.
 • Zapewnia natychmiastową zdolności do działania w 194 państwach świata.
 • Chroni kapitał bez względu na kryzysy.
 • Zachowuje fizyczną wartość, bo złoto nie rdzewieje i przez tysiąclecia pozostaje olśniewająco piękne.
 • Złoto posiadamy fizycznie w zasięgu ręki (np. w domu), co daje nam poczucie bezpieczeństwa i dostępnej własności.
 • Posiadane złoto stanowi pokoleniowy kapitał rodzinny, który w każdej chwili możemy przekazać bliskim według własnego uznania.

Złoto jest tym samym gwarancją bezpieczeństwa dla siebie, rodzin, i każdego gospodarstwa domowego, ale także firm i indywidualnych przedsiębiorców.  

Niebezpieczeństwa, które można uniknąć stosując następujące wskazówki:

 • Nabywaj złoto jedynie u sprawdzonych licencjonowanych producentów i w renomowanych placówkach dystrybucji.
 • Nabywaj tylko złoto z Rafinerii posiadających najwyższy standard jakości „London Good Delivery Standard“.
 • Bezpiecznym jest nabywanie złota certyfikowanego przez London Bullion Market Association (LBMA)
 • Małe sztabki złota o wartości 24 karat, i próbie 999,9 są cienkie i metal jest miękki. Gromadzimy je w różnych warunkach przez wiele lat. Dlatego niezmiernie ważnym jest wielopoziomowy system zabezpieczeń, a w tym:
 • Upewnij się, że sztabka pokryta jest specjalnym laminatem odpornym na działania UV i trudne, ekstremalne warunki atmosferyczne. Dobre zabezpieczenie takiej sztabki złota pozwala trzymać ją pod wrzątkiem, zakopać, wystawić na działanie wszelkich sił natury, a certyfikat pozostanie w swej pierwotnej formie. Dlatego też upewnij się, czy sprzedawca gwarantuje dożywotnie prawo do wymiany, również wtedy, gdyby miało nastąpić jakiekolwiek nieprawdopodobne zdarzenie, które spowodowałoby uszkodzenie certyfikatu.
 • Upewnij się, czy złoto posiada specjalny kod DNA zapewniający największy standard bezpieczeństwa na świecie.
 • Upewnij się, czy na sztabce złota wytłoczony jest identyfikator certyfikacyjny producenta
 • Sprawdź, czy zabezpieczenia sztabki złota posiadają możliwość identyfikacji autentyczności za pomocą lampy ultrafioletowej.
 • Upewnij się, czy zabezpieczenia autentyczności sztabki złota posiadają hologram bezpieczeństwa.

Uwaga: Warto szukać na rynku ofert spełniających wszystkie powyższe warunki, ale posiadające także atrakcyjne inne wartości dodane, np. kolekcjonerskie, okolicznościowe, upominkowe, pamiątkowe, reklamowe, marketingowe i.t.p., zapewniające prestiż, wizerunek (np. marki firmy), sprawiające radość (np. jako prezent), ale przede wszystkim podnoszące znacznie wartość kapitału na przestrzeni czasu. 
 
Polacy to mądry naród, dlatego wizja gromadzenia swoich oszczędności w małych sztabkach złota ma szansę trafić „pod strzechy”, bo:

 1. Złoto jest środkiem płatniczym, to bezpieczne pieniądze, a pieniądze to waluta.
 2. Złoto jest rodzajem bezpiecznej waluty, którą akceptują 194 kraje tego świata.
 3. Złoto staje się powszechnym zabezpieczeniem kapitałowym dla każdej rodziny i każdego gospodarstwa domowego.

Sztabki złota w najmniejszych jednostkach sprawią, że tego typu zabezpieczenie finansowe   może uniezależnić nas od większości niebezpieczeństw, w tym gospodarczych i politycznych. Dzięki tej wizji, każdy zapobiegliwy będzie mógł cieszyć się prawdziwą finansową wolnością!

 
Marian Polok
VIST Ośrodek Szkolenia i Innowacji
Dołącz do grupy świadomie inwestujących

 

Dołącz do dyskusji

FacebookGoogle Bookmarks

Czytaj również

Czy w Polsce złoto też trafi „pod strzechy”?

Pod pewnymi warunkami złoto może być najbezpieczniejszym rozwiązaniem. Oczywiście nie chodzi o złoto inwestycyjne dostępne od tysięcy lat dla bogatych.

Network marketing kontra piramidy finansowe – porównujemy mechanizmy

Większość zarzutów, które ludzie stawiają w odniesieniu do marketingu sieciowego, związana jest z tym, że nie uświadamiają sobie oni różnic pomiędzy nimi

Tłumacz przysięgły języka angielskiego - ile zarabia i jak nim zostać?

Tłumaczenia przysięgłe to coś więcej niż porozumiewanie się w danym języku czy opanowanie zasad gramatyki i słownictwa używanego na co dzień w...

Multi Level Marketing – alternatywna emerytura w stosunku do ZUS?

Osoby związane z branżą sprzedaży bezpośredniej i marketingu wielopoziomowego doskonale wiedzą, że taka forma pracy jest alternatywą dla pracy na etacie...

Przyszłość Marketingu Sieciowego – odpowiednie miejsce i czas?

Network Marketing oferuje ci niezależność pod parasolem dużego brata. Firma daje ci wsparcie w postaci, produktów oraz gotowych systemów zarabiania.

Prawdziwe oblicze marketingu sieciowego w Ameryce

Postrzeganie branży MLM kształtowane jest w dużej mierze przez stereotypy, którym ulegają nawet klienci czy współpracownicy firm sprzedaży bezpośredniej

Trendy w szkoleniach 2016

Rynek szkoleniowy zmienia się. Nowe trendy widoczne są w podejściu do planowania szkoleń oraz w ich organizacji.