Dziennik Przedsiebiorcy

Publikacja 07.03.2022

Panele Słoneczne

Każdy właściciel domu prędzej czy później stanie przed koniecznością modernizacji lub naprawy swojego dachu. Zazwyczaj będzie się to wiązało z wynajęciem wykwalifikowanej ekipy, która ma doświadczenie przy pracach na wysokości. Czy chcesz się dowiedzieć czegoś więcej o bezpieczeństwie podczas prac na dachu? Zapraszamy do przeczytania poniższego artykułu.

Coraz częściej spotykamy się z ofertami różnych firm, które świadczą usługi montażu paneli fotowoltaicznych. Bardzo popularne rozwiązanie, które w części odciąży Twój budżet związany z kosztami za prąd. Atrakcyjne dofinansowania sprawiły, że wielu Polaków zdecydowało się na tego typu rozwiązanie.

Najważniejszy jest sprzęt w doskonałym stanie
W zależności od konstrukcji dachu oraz jego stromizny może okazać się niezbędny dźwig, z którego fachowcy będą montować kolejne panele. Praca na wysokości to nie tylko zdolności akrobatyczne i odpowiednie lonże asekuracyjne. Bardzo ważne jest, aby sprzęt, z którego korzysta ekipa monterska, był w nienagannym stanie. Regularnie wymieniane części takie jak profesjonalne filtry hydrauliczne John Deerejonalne filtry hydrauliczne John Deere to podstawa do prawidłowego funkcjonowania każdego dźwigu. Wprawne operowanie koszem z pracownikami ma także niebagatelne znaczenie.

Niezależnie czy montowane będą panele fotowoltaiczne, ogrzewanie solarne, czy wymiana dachówek, niezbędne jest zabezpieczenie na najwyższym poziomie. Nie ma mowy o rezygnacji z odpowiedniego sprzętu, który może uratować nam życie.

Techniki bezpieczeństwa ratujące życie
Istnieje wiele form zabezpieczeń podczas pracy na skośnym dachu. Pierwszym z nich jest drabina, do której powinno się mocować liny i pasy od naszej uprzęży asekuracyjnej. Jest to jedna z najskuteczniejszych form, chroniących przed upadkiem. Niestety, wiele osób z niej rezygnuje, ponieważ w pewnym stopniu ogranicza ruchy i sprawność pracy.

Bardzo często stawia się rusztowanie do wzniosu dachu. Oprócz zabezpieczenia poprawia ono komfort prac, których moglibyśmy nie przeprowadzić na pochyłym dachu. Docinanie belek, czy zmiana narzędzi staje się wtedy dużo łatwiejsza. W przypadku łatwiejszych prac używa się także ruchomych platform, dzięki którym nie musimy rozkładać ciężkiego rusztowania.

W sytuacjach, kiedy klasyczne zabezpieczenia nie mogą być zastosowane, używa się pompowane podkłady amortyzujące lub wypełnione specjalną pianką. W dachach, gdzie istnieje taka możliwość, częstą praktyką jest montaż siatki zabezpieczającej przed upadkami. To sprawia, że dekarz czy elektromonter może oddać się pracy i mniej przejmować niebezpieczeństwem danego miejsca. Oczywiście nieustanna czujność jest wskazana, ale nie będzie już tak bardzo kolidować z danym zadaniem.

Prawidłowe zabezpieczenie stanowiska to sprawniej wykonywana praca
Bardzo często zadania o wyjątkowym poziomie skomplikowania i ryzyka, powierzane są firmom z uprawnieniami alpinistycznymi. Zabezpieczenia i technika asekuracji sprawia, że realizują powierzone im prace z gracją, jakby byli tylko metr nad ziemią. Oczywiście, nietypowe kwalifikacje to także znacznie wyższy koszt, ale przecież ludzkiego życia nie można kupić. Warto postawić na profesjonalizm.

Praca na dachu wiąże się z dużym ryzykiem, szczególnie gdy brak doświadczenia przeplata się z brakiem odpowiednich zabezpieczeń. Należy pamiętać, że odpowiednie narzędzia przy takich pracach to podstawa. Właściwie zamocowana drabina, zahaczona za kalenicę sprawi, że bezpiecznie wykonasz swoją pracę.

Odpowiednio dobrana uprząż jest niesłychanie ważna. Nie ma tutaj mowy o niepoprawnym jej zapięciu lub złym dopasowaniu. Ogromne znaczenie ma także dobranie oprzyrządowania spełniające normy alpinistyczne. Właściwy udźwig i wytrzymałość na zrywanie to kluczowe parametry, od których będzie zależeć życie pracujących na wysokości ludzi.

Mamy nadzieję, że powyższy artykuł przybliżył zagadnienie bezpieczeństwa podczas prac na dachu. Wystarczy przestrzegać kilku istotnych zasad, a z pewnością będzie można nazwać taki fach względnie bezpiecznym. Nie oszczędzajmy na sprzęcie i szkoleniu pracowników wykonujących pracę w tak trudnych warunkach.

Dołącz do dyskusji

FacebookGoogle Bookmarks

Czytaj również

Faktura elektroniczna warunki

Jakie warunki musi spełniać faktura elektroniczna?

Faktury elektroniczne są nowoczesnym sposobem na fakturowanie. Przy ich przygotowywaniu trzeba pamiętać jednak o kilku warunkach. Obecnie obowiązująca...

Rośnie społeczna odpowiedzialność pracodawców za pokolenie X i Y

Blisko 2/3 dużych i średnich przedsiębiorstw zna koncepcję społecznie odpowiedzialnego biznesu, a więcej niż połowa wpisuje działania CSR w formalną...

Kasy fiskalne online

Kasy online - zmiany przepisów w 2021

Kasy fiskalne online staną się w tym roku obowiązkowe dla kolejnych grup przedsiębiorców, sprawdź dla których!

Od dziś leasing na Allegro we współpracy z LeaseLink

Przedsiębiorcy mogą już wygodnie wziąć zakupione na Allegro produkty w leasing. Allegro wychodzi naprzeciw ich potrzebom dzięki współpracy z LeaseLink, ...

Pierwsze marketingowe reakcje na Brexit

W Real Time Marketingu liczy się pomysłowa reakcja na nieoczekiwane zdarzenia. Zawsze wspólnym celem jest wywołanie zainteresowania ze strony odbiorców,...

Jaki DELL wybrać

Laptopy Dell – jaki model poleasingowy wybrać?

Dell jest jednym z najpopularniejszych producentów notebooków, komputerów, tabletów i monitorów. Rozwiązania technologiczne dostarczane przez...

Consulting and more

Prosty przepis na idealną promocję konsumencką

Czy istnieje przepis na idealną promocję konsumencką? Oczywiście! Wystarczą: szczypta wiedzy, łyżka dobrej organizacji, garść pomysłów, 1kg atrakcyjnych...

Organizacja konferencji

Jak zorganizować najlepszą konferencję biznesową?

Kiedy organizujemy bardzo ważną konferencję biznesową, to powinniśmy przede wszystkim zwrócić uwagę na kilka szczegółów. Bardzo ważne będzie budżet...