Dziennik Przedsiebiorcy

Publikacja 26.07.2022

KW_TAGS

Cow milking

Dojenie krów może wydawać się prostą czynnością, która jest wykonywana podczas procesu produkcji mleka. Nie jest to jednak prosta sprawa. Hodowcy bydła wykonują szereg starań, aby ich zwierzęta miały dobrą jakość mleka, były wydajne oraz ograniczają straty na czas problemów zdrowotnych.

Sposoby pozyskiwania mleka – właściwe przeprowadzenie doju

Stan zdrowia krów oraz ich wydajność uzależniona jest od właściwie przeprowadzonego doju. Przed dojem należy najpierw przygotować sprzęt udojowy, pomieszczenie, w którym będzie przeprowadzany, obsługę doju aż wreszcie krowy. Sprzęt, którym doimy krowy, musi być w należytej czystości. Dojąc krowy mechanicznie, ważne jest, aby maszyny były sprawne technicznie. Jeśli zdarzy się, że niezbędna jest wymiana części, należy zakupić je w renomowanym sklepie, np. tu: https://sklep.edmasz.pl/4252-zetor-proxima-80-czesci. Znajdziesz w nim oryginalne części zamienne do swoich urządzeń. Sprawność maszyn pozwoli na bardziej efektywne pozyskiwanie mleka.

Przygotowanie do doju
Pierwszym etapem jest mycie wymion krowom. Należy dokładnie usunąć zanieczyszczenia, w celu pozbycia się jak największej ilości bakterii. Trzeba zwrócić uwagę, aby środki czyszczące nie przedostały się, w trakcie dojenia, do mleka. Następnie należy wytrzeć wymię jednorazowym ręcznikiem, aby nie przenieść bakterii do kolejnej krowy. Przy okazji mycia wymion zwraca się uwagę na stan wymienia.

Przed dojem odkaża się wymię jednorazowymi ręcznikami, które uprzednio zostały namoczone w środku dezynfekującym. Trzeba uważać z tym zabiegiem w okresie letnim, ponieważ środki te mogą powodować wysuszanie wymion, a następnie pękanie skóry na nich, podczas promieniowania słonecznego.

Do pierwszej oceny jakości mleka używa się przedzdajacza. Jest on bardzo łatwy w użyciu i czyszczeniu. Urządzenie to posiada czarą membranę, która jest dobrym tłem do obserwacji i wychwycenia nieprawidłowości białego surowca. Nie zaleca się wykonywania tego zabiegu prosto na posadzkę, ponieważ może to prowadzić do przenoszenia się chorób u krów, przed dostanie się drobnoustrojów do środowiska obory. Przy negatywnej ocenie mleka, zaleca się zaniechanie mechanicznego doju. Należy wydoić krowę ręcznie i zająć się jej leczeniem.

Kolejną, istotną czynnością jest sprawdzenie liczby komórek somatycznych. Polega ona na zdojeniu mleka na tackę 4-dzielną i dodaniu płynu, który testuje mleko. Wynik można łatwo ocenić na podstawie koloru, zaczynając od koloru pomarańczowego, który oznacza niską zawartość komórek somatycznych, natomiast kolor fioletowy zbyt wysoką ich liczbę. Kolejnym objawem za dużej ilości tych komórek oraz silnego zapalenia jest galaretowata konsystencja mleka. Normą jest 400 tys. komórek w 1ml mleka. W sytuacji, kiedy zostanie wykryte odstępstwo od normy, nie wolno przekazywać mleka do mleczarni.

Bardzo ważne jest dbanie o czystość urządzeń. Na marne zda się zachowanie czystości u krów, jak będziemy doić je brudnymi maszynami. Każde z urządzeń powinno być dokładnie umyte oraz poddane dezynfekcji. Podczas ręcznego dojenia istotną kwestią są czyste ręce oraz rękawiczki jednorazowe. Posiadając dojarki przewodowe, mycie ich, odbywa się automatycznie.

Dołącz do dyskusji

FacebookGoogle Bookmarks

Czytaj również

rodowfirmie

RODO w firmie – sprawdź jak dbać o bezpieczeństwo danych

Trudno dziś znaleźć osobę, która nigdy jeszcze nie słyszała o RODO. Za sprawą tej unijnej dyrektywy zasady ochrony danych osobowych w całej Unii...

Consulting and more

Real time marketing – dlaczego warto być na bieżąco

Prowadzanie działań z zakresu real-time marketingu ma szansę przynieść firmie wiele korzyści. Niektóre z nich to z pewnością zbudowanie pozytywnej...

Konkursu dla startupów CODE_n

Przez trzy dni w ramach festiwalu CODE_n wybrani pionierzy, wizjonerzy, naukowcy, zespoły ds. innowacji z czołowych firm oraz zainteresowani goście będą...

Rośnie społeczna odpowiedzialność pracodawców za pokolenie X i Y

Blisko 2/3 dużych i średnich przedsiębiorstw zna koncepcję społecznie odpowiedzialnego biznesu, a więcej niż połowa wpisuje działania CSR w formalną...

Consulting and more

6 porad, jak dział IT może efektywniej wpłynąć na rozwój firmy

Działy IT powinny pełnić funkcję źródła nowych inspiracji w polskich firmach – mówił Daniel Kierdal na tegorocznej konferencji OSEC Forum. Wdrażając...

Znajomość technologii receptą na dysproporcje między kobietami i...

Przepaść między kobietami i mężczyznami w środowisku biznesowym to stale aktualny temat. Brak równości w kwestii wynagrodzenia, awansów czy nawet w...

Dlaczego firmy boją się monitorowania sieci? - co mogą stracić, a co...

“U mnie wszystko działa i nie muszę monitorować” czy też… “dawno straciłem nadzieję”? Dlaczego firmy boją się monitorowania sieci?

Wycena centrów handlowych

W przypadku centrów handlowych szczegółowej analizie podlega szereg czynników makroekonomicznych, jak również dotyczących samej nieruchomości.